Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Hrubieszowie Warsztat Terapii Zajęciowej

Pracownia plastyczna

Ogólnymi celami terapii w pracowni plastycznej jest rozwijanie sprawności manualnych, poznawanie świata barw, rozróżnianie kształtów, rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni oraz obcowanie ze sztuką.

Cele te realizowane są poprzez takie formy pracy jak: nauka prawidłowego posługiwania się przyborami malarskimi, poznawanie technik plastycznych i malarskich takich jak: rysunek, malarstwo, rzeźba, grafika, collage, papieroplastyka, witraż. Rozwianie sprawności manualnych odbywa się poprzez malowanie na dużych płaszczyznach za pomocą wałków, pędzli malarskich, dłoni; formowanie mas plastycznych: wyrabianie, wałkowanie, wycinanie kształtów za pomocą noża, cięcie nożyczkami, wycinanie kształtów z papieru. W pracowni wykonuje się również malowanie farbami akrylowymi, plakatowymi, akwarelowymi, witrażowymi na podłożach z papieru, płótna, drewna, szkła, tworzyw sztucznych itp.

W pracowni plastycznej duży nacisk kładzie się na rozwijanie ekspresji twórczej, a szczególnie estetyki, wyobraźni, kojarzenia, wyrażaniu emocji. Efekty starano się osiągnąć poprzez malowanie postaci ludzkiej, malowanie autoportretu, nauka rozróżnianie kolorów - posługiwanie się barwami kontrastowymi, kojarzenie nazw kolorów, malowanie „martwej natury”

Ważną sferą rozwijaną poprzez kontakt ze sztuką jest uspołecznienie. Działania na tym polu przybierają różne formy, takie jak: wycieczki do galerii, do Domu Kultury, do biblioteki miejskiej - oglądanie wystaw plastycznych, fotograficznych, rzeźby. Prace przygotowywane przez uczestników niejednokrotnie zgłaszane są na konkursy i wystawy plastyczne gdzie często są nagradzane oraz wyróżniane.

Pracownia plastyczna i jej dzieła

Pracownia plastyczna i jej dzieła

Pracownia Plastyczna

 Pracownia Plastyczna

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny