Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Hrubieszowie Warsztat Terapii Zajęciowej

NA CYGAŃSKĄ NUTĘ

Utworzono dnia 24.09.2017

„Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, ale dawna kultura cygańska nie zaginęła. Świadczy o tym między innymi III Edycja Powiatowego Konkursu Literackiego – W jesiennym nastroju, organizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dołhobyczowie tym razem pod hasłem: „Na cygańską nutę”. Zgłoszeni do konkursu niepełnosprawni intelektualnie uczestnicy w różnym wieku, 14 września 2017 roku zaprezentowali brawurowe wykonania piosenek o tematyce romskiej w trzech kategoriach: zespołów muzycznych, duetów i solistów. Bardzo ważną rolę odgrywały barwne, ozdobne i pełne zwiewnych falban stroje artystek, za które można było zgarnąć dodatkową nagrodę lub wyróżnienie w konkursie na najładniejszy strój cygański (oczywiście męskie stylizacje cygańskie również były premiowane – panowie nie ustępowali w tym względzie paniom, z fantazją nosząc np. oryginalne kapelusze). Występom zespołów i śpiewaków konkursowych towarzyszyły: specjalnie stworzona na tę okazję kapela oraz profesjonalny zespół taneczny, który pokazał zebranej widowni, jak bawią się Cyganie. W ten sposób konkurs piosenkarski przemienił się w ogólną zabawę, bo występujący niepełnosprawni artyści wkrótce przyłączyli się do pełnych temperamentu cygańskich pląsów zespołu pod gołym niebem (pogoda dopisywała przez cały czas trwania imprezy). Po tanecznym zrywie można było pokrzepić się gotowanym na miejscu pysznym bigosem, kiełbaskami przypieczonymi nad ogniskiem i wyśmienitym domowym ciastem, popijając te specjały np. kawą lub herbatą.

Wreszcie nadeszła najbardziej wyczekiwana chwila rozstrzygnięcia konkursu – poziom artystycznych popisów uczestników był wyrównany, a wybór najlepszych wykonawców i strojów cygańskich naprawdę trudny. Wszyscy konkursowicze otrzymali specjalne podziękowania w formie dyplomów uznania oraz nagród rzeczowych (w tym duet Beata Oliwiak i Joanna Brylewska z WTZ w Hrubieszowie za piosenkę „Jadą wozy kolorowe” oraz Beata Oliwiak jako solistka za piosenkę Don Vasyla pt. „Tańczę z Tobą moje życie”). Nasza uczestniczka Joanna Brylewska otrzymała także wyróżnienie za najładniejszy strój cygański, wzbudzając zachwyt jury swoją stylizacją.

Tegoroczna edycja konkursu „W jesiennym nastroju” odznaczała się wyjątkową wszechstronnością i pozytywną energią, która emanowała na wszystkich zebranych, wprawiając ich w doskonały nastrój.

Na cygańską nutę - wrzesień 2017 -

Utworzono dnia 24.09.2017, 16:18

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 18

W poprzednim tygodniu: 29

W tym miesiącu: 23

W poprzednim miesiącu: 144

Wszystkich: 6656